Critical loads of induction generators with series self-excitation

Critical loads of induction generators with series self-excitation, Electromechanical and energy saving systems. Thematic issue “Problems of automatic electric drive. Theory and applications.” 2012
O.Kiselychnyk, M.Pushkar, M.Bodson

The paper develops analytic conditions for series-connected self-excitated induction generators, based on the results obtained for shunt self-excitation. Formulas for critical loads of the generator with series self-excitation are obtained as a function of capacitance and angular frequency. Features of the series self-excitation boundaries compared to the boundaries for the shunt case are shown in plots for computed and experimental data. Computed three-dimensional plots of critical loads are also presented for both cases. It is found that the critical load as a function of the capacitance and velocity does not exhibit an extremum point under series self-excitation, as opposed to the shunt case.

Кeywords: induction generator, series self-excitation, critical load, self-excitation boundary.

O.Kiselychnyk, M.Pushkar, M.Bodson, “Critical loads of induction generators with series self-excitation,” Electromechanical and energy saving systems. Thematic issue “Problems of automatic electric drive. Theory and applications.” N3/2012 (19). -2012. – Р.48-52.

Освітній процес в умовах карантину

З урахуванням епідеміологічної ситуації щодо розповсюдження коронавірусної хвороби COVID-19 в Україні та рівня епідемічної небезпеки на території м. Києва (Детальніше - за посиланням) видано наказ про режим роботи університету у весняному семестрі. Освітній процес здійснюватиметься в дистанційному режимі відповідно до прийнятого торік Регламенту.

Останні оголошення