Кафедра автоматизації електромеханічних систем та електроприводу
Накази та розпорядження (Акредитаційна документація)
Кафедра готує бакалаврів та магістрів (за професійним та науковим спрямуванням) денної, заочної та прискореної форм навчання за освітньою програмою підготовки (спеціалізацією) “Електромеханічні системи автоматизації, електропривод та електромобільність” – однією з найбільш конкурентноспроможних спеціалізацій технічних вузів України.
Підготовка фахівців здійснюється на основі комп’ютерних технологій в галузі кібернетичних та звичайних електромеханічних систем автоматичного керування робочих машин, установок, процесів (загалом об’єктів) та автоматизованого електропривода. Кафедра має найвищий IV рівень акредитації та здійснює підготовку аспірантів за двома спеціальностями.
Випускники спеціалізації готуються для проектування, дослідження та експлуатації електромеханічних систем автоматизації об’єктів різних галузей промисловості, транспорту, сільського господарства та інших сфер діяльності в області електромеханічних систем автоматизації загальнопромислових механізмів та електромехатронних систем автоматизації (системи на основі електронно-механічних пристроїв з комп’ютерним керуванням).
Близько 60 % виробленої в світі електричної енергії перетворюється за допомогою електромеханічних систем автоматизації та електроприводів в механічну енергію руху самих різних об’єктів в найширших сферах діяльності людини. Ускладнення завдань керування їх рухом потребує застосування новітніх теоретичних методів (в тому числі кібернетики) і комп’ютерно-інтелектуальних електромеханічних систем автоматизації.
Найширша і різноманітна сфера використання сучасних електромеханічних систем автоматизації та електроприводів визначає необхідність ґрунтовної базової підготовки фахівців широкого профілю в галузі теорії автоматичного керування та теорії електроприводу, автоматизації технологічних процесів та установок, обчислювальної техніки, електроніки, технічних засобів автоматизації, комп’ютерного моделювання та проектування. Випускники спеціалізації одержують також необхідні знання з технологічних особливостей загальнопромислових об’єктів, електроприводів роботів та гнучких виробництв, електропостачання, організації виробництва, економіки, маркетингу та менеджменту.
Наші випускники займаються розробкою, дослідженням, експлуатацією та обслуговуванням в галузях:
Електромобільність – електромобілі, електробуси, транспортні засоби з гібридними джерелами живлення, міський електротранспорт, квадрокоптери, дрони, електричні літаки та човни.
Електропривод – промисловості (промислові роботи, конвейєри, екструдери, насоси, вентилятори, метало- та дерево обробні верстати, підйомно-транспортні механізми, пакувальні машини), житлово-комунальному господарстві (насосні станції, кондиціювання та вентиляція, ліфтове господарство, ескалатори), побутовій техніці та інших сферах людської діяльності.
Автоматизація електромеханічних систем – локальні, розподілені і комплексні системи автоматизації в промисловості (технологічне обладнання, автоматизовані лінії, гнучкі виробництва), будівлі (системи «розумний дім», керування кліматом, освітленням, доступом і аварійний захист), комунальне господарство (насосні станції, теплові пункти, ліфти), сільськогосподарське виробництво (теплиці, сховища продукції, переробка). А також розробка графічних інтерфейсів (HMI) та SCADA, інтеграція локальних систем автоматизації в системи керування виробництвом на базі цифрових промислових мереж.
До складу кафедри АЕМС-ЕП входять 10 учбових лабораторій, оснащених технічними засобами, що базуються на сучасних комп’ютерних технологіях.
На кафедрі працюють 3 доктори технічних наук і 9 кандидатів технічних наук.
Кафедра пишається своїми випускниками, серед яких: Президент Національної академії наук України академік Б.Є. Патон, академік С.В. Свєчніков, член-кореспонденти НАН України: І.В. Волков, К.Г. Самофалов, В.Є. Тонкаль, сотні докторів та кандидатів технічних наук, міністри, керівники промислових об’єднань, підприємств, заводів, фірм.
Матеріально-технічна база
Кафедра АЕМС-ЕП розміщується на площі 1063,4 кв.м. (корпус №20). Площа навчальних приміщень дорівнює 755,9 кв.м. Кількість навчальних лабораторій – 13, загальною площею 706,3 кв.м. У кожній лабораторії мають можливість розміститися до 25 студентів. Крім того кафедра має кабінет курсового та дипломного проектування, загальною площею 49,6 кв.м. на 10 робочих місць.
Частина лабораторій, важке обладнання яких вимагало спеціальних фундаментів, розміщена на цокольному поверсі 20 корпусу. До них відносяться лабораторії:
- теорії електропривода (006-20);
- систем автоматичного керування електроприводами (007-20);
- автоматизованого електропривода загально-промислових механізмів та електропостачання (016-20);
- автоматизації технологічних процесів, установок і комплексів (015-20);
- теорії авторегулювання та керування (№017-20).
Решта лабораторій розміщена на 4-му поверсі 20 корпусу:
- цифрових сигнальних процесорів та мікроконтролерів (406-20);
- кампус інноваційних розробок кафедри з мехатроніки та високодинамічних електромеханічних систем (408-20);
- навчальний центр «Сучасні технології в автоматизації» (спільно з компанією ЕАТОN) (412-20);
- навчальний центр «Сучасні технології в електромеханіці» (cпільно з компанією АББ Україна) (413-20);
- автоматизації електромеханічних та мехатронних систем (414-20);
- елементів та апаратів електромеханічних систем (415-20).
Крім того, кафедра має адміністративні та навчально-допоміжні приміщення загальною площею 307,5 м2. Таким чином, кафедра забезпечена навчальними приміщеннями для виконання навчальних програм зі студентами та приміщеннями для співробітників.
Колектив кафедри активно працює над модернізацією учбових лабораторій. За останні п’ять років створено близько 60 нових лабораторних стендів, на яких студенти кафедри отримують змогу працювати з сучасними зразками перетворювальної техніки та засобами автоматизації.
Кафедра добре забезпечена обчислювальною технікою. В розпорядженні студентів є більше 50 персональних комп’ютерів. Кількість робочих комп’ютерних місць на 100 студентів дорівнює 25,4.
Кафедра постійно налагоджує контакти з провідними фірмами, які спеціалізуються на випуску необхідного електротехнічного обладнання, наприклад, з фірмами Сіменс та СВ Альтера, ABB, Schneider Electric, Nord, ДТЭК, Nuvoton, Lovato, Hitachi, EATON та багато ін. Кафедра підтримує тісні зв’язки з промисловими підприємствами та науковими установами регіону.