Selective compensation of Three-phase current harmonics

Selective compensation of Three phase current harmonics

Selective compensation of Three phase current harmonics (2018) Technical Electrodynamics
Peresada, S., Kovbasa, S., Zaichenko, Y., Reshetnyk, V.

A new nonlinear algorithm for shunt active power filter current control is designed. Proposed solution provides asymptotic current tracking and, unlike existing solutions, does not require “high-gain” control. Such approach simplifies the practical implementation and increases the system noise immunity. Simulation results confirms theoretical findings and demonstrate the effectiveness of the proposed solution for shunt active power filters with selective harmonics compensation.

Peresada, S., Kovbasa, S., Zaichenko, Y., Reshetnyk, V. Selective compensation of Three-phase current harmonics (2018) Technical Electrodynamics, 2018 (4), pp. 102-105.

Освітній процес в умовах карантину

З урахуванням епідеміологічної ситуації щодо розповсюдження коронавірусної хвороби COVID-19 в Україні та рівня епідемічної небезпеки на території м. Києва (Детальніше - за посиланням) видано наказ про режим роботи університету у весняному семестрі. Освітній процес здійснюватиметься в дистанційному режимі відповідно до прийнятого торік Регламенту.

Останні оголошення