В. А. Лебедев, А. М. Халимовский

Учитывая большое количество технических решений способов сварки и наплавки с применением импульсной подачи электродной проволоки в различных вариантах исполнения предложена их классификация по наиболее характерным признакам реализации этогодвижения. При помощи математического моделирования определена возможность обеспечить отработку желаемых перемещений электродной проволоки в диапазоне частот импульсов задания от 50 до 100 Гц при использовании в качестве привода подачи векторно-управляемого синхронного электропривода.
Taking into account a large number of technical solutions for welding and surfacing methods under use of pulsed supply of electrode wire in various implementation versions, their classification is offered according to the most important characteristics of this movement. It was concluded that the further development of techniques and technologies for arc welding and surfacing is constrained by the already obtained capabilities of the deployed step and valve electric drives. It was noted an implementation based on the available technical solutions of the full algorithm of controlled pulse feed of the most complex variant with the reverse movement of the electrode wire in a pulse of movement is very problematic. An analysis of main research focuses and technical solutions was carried out aimed to obtaining a wider range of control frequencies for the pulsed wire feeding process. For the research of the possibility of specified displacements in the frequency range of the pulse supply of the electrode wire, a system of vector control of the speed of the synchronous motor was used. The researches have been carried out aimed to the processing of the impulses for speed control of the feed in a range of frequencies from 50 to 100 Hz. The system worked out the impulse signal of the control throughout the whole frequency range. At the same time, the average wire feed speed varied from 216 m/h to 864 m/h.

В. А. Лебедев, А. М. Халимовский Изыскание возможностей повышения быстродействия электропривода механизма подачи механизированного оборудования для дуговой сварки-наплавки // Вісник Національного технічного університету “ХПІ”. Сер.: «Проблеми автоматизованого електропривода. Теорія і практика». – Харків : НТУ “ХПІ”, 2019. – № 9 (1334). – С. 52-56.