ОП “Електромеханічні системи автоматизації, електропривод та електромобільність”, факультет електроенерготехніки та автоматики "КПІ ім. Ігоря Сікорського"

Патон Борис Євгенович

Патон Борис Євгенович

Патон Борис ЄвгеновичПатон Борис Євгенович – видатний учений у галузі зварювання, металургії і технології металів, організатор науки, державний і громадський діяч. Президент Національної академії наук України (з 1962) та Міжнародної асоціації академій наук (з 1993), директор Інституту електрозварювання ім. Є. О. Патона НАН України (з 1953). Академік НАН України (1958), іноземний член академій наук ряду країн. Лауреат Ленінської (1957) і Сталінської (Державної) премій (1950), Державної премії України в галузі науки і техніки (2004), Заслужений діяч науки і техніки УРСР (1968), двічі Герой Соціалістичної Праці (1969, 1978), Герой України (1998).

Народився 27 листопада 1918 року в м. Києві у родині основоположника вітчизняної школи зварювання металів Є. О. Патона. У 1941 році закінчив Київський індустріальний інститут (тепер Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут”). У 1941-1942 роках за направленням вузу працював інженером електротехнічної лабораторії заводу “Красное Сормово” в м. Горькому (тепер Нижній Новгород). З 1942 р. його діяльність пов’язана з академічним Інститутом електрозварювання, що був евакуйований з Києва в Нижній Тагіл. Тут він взяв активну участь у розробці та впровадженні в екстремальних умовах військового часу легендарної технологічної іновації — автоматичного зварювання броні танка Т-34 — найкращого середнього танка Другої світової війни. Після повернення Інституту в м. Київ Борис Євгенович у 1945 р. захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук на тему “Аналіз роботи зварних головок та способів їх живлення при зварюванні під флюсом”, а в 1952 р. — докторську дисертацію на тему “Дослідження умов стійкості горіння зварювальної дуги та її регулювання”. З 1953 р. він очолює Інститут електрозварювання, що виріс у потужний науково-технічний комплекс, до структури якого входять науково-дослідний інститут, конструкторсько-технологічні й експериментальні підрозділи, три дослідні заводи, а також інноваційні організації, науково-інженерні й атестаційний центри.

Під керівництвом Б. Є. Патона і за його особистою участю в Інституті проведено глибокі дослідження й отримано великі результати в розробці прогресивних технологій нероз’ємного з’єднання й обробки металів і неметалів у різних умовах  і середовищах. До них належать зварювання і наплавлення під флюсом, зварювання в захисних газах суцільним і порошковим дротом, електрошлакове зварювання, стикове зварювання оплавленням, газотермічне напилювання, променеві технології та інші процеси.

Фундаментальні дослідження Б. Є. Патона і його учнів щодо взаємодії  зварювальних джерел нагрівання  з розплавленим металом заклали основу для створення нової галузі металургії  –  спеціальної електрометалургії. Завдяки їй стало можливим лиття особливо чистих спеціальних сталей і сплавів, кольорових металів, одержання унікальних композиційних матеріалів. Відкрилися перспективи для створення новітніх конструкційних і функціональних матеріалів XXI століття.

Борис Євгенович уніс великий вклад у створення нових типів зварних конструкцій, індустріальних способів зварювання магістральних трубопроводів, великогабаритних резервуарів для зберігання нафти, кожухів доменних печей, висотних баштових конструкцій.

Академік Патон Борис Євгенович першим почав і розвинув дослідження з використання зварювальних процесів у космічній технології, виконаних космонавтами при орбітальних польотах кораблів і в умовах відкритого космосу. Він визнаний лідер у цій галузі.

В останнє десятиліття у коло наукових інтересів Патона увійшла проблема пошуку оригінальних медичних технологій і розробка унікальних зразків медичної техніки й інструментів. Під його керівництвом  співробітники Інституту і вчені-медики створили новий спосіб з’єднання (зварювання) м’яких тканин людини і тварин, що широко використовується  нині в хірургічній практиці.

У 2020 році пішов з життя видатний вчений і організатор науки Борис Євгенович Патон, президент Національної академії наук України, Герой України.

Б. Є. Патон був у складі першого випуску 1941 року кафедри «Автоматизації електромеханічних систем та електроприводу», яка в той час мала назву «Електрифікації промислових підприємств».

Б. Є. Патон зробив видатний внесок у розвиток світової науки, а саме технології електрозварювання, в тому числі в частині її автоматизації. Він був перший, хто, ще за часів Радянського Союзу, започаткував інноваційний підхід в галузі науки, коли будь-які наукові дослідження мали конкретну практичну реалізацію.

Нехай життєвий шлях, який пройшов Б. Є. Патон, буде прикладом наслідування для кожного з нас.

Вічна пам’ять Борису Патону.

Статистика



За результатами 1 семестру

2022/2023 навчального року


Всього навчається: 137,
з них на бюджеті: 130.

Партнери

Центр міжнародної освіти