ОСОБЛИВОСТІ МОДЕЛЮВАННЯ ТИПОВИХ НЕЛІНІЙНОСТЕЙ У ПРОГРАМІ SIMULINK

Шаповал О.С., Ястреба О.С., студенти, Приймак Б.І., к.т.н., доц.

Широко розповсюдженим засобом моделювання систем автоматичного керування (САК) електромеханічними об’єктами на сьогодні є програма Simulink, що входить у програмне середовище Matlab. Simulink являє собою засіб візуального програмування, що дозволяє створювати моделі систем за допомогою розташованих у бібліотеках стандартних модулів (блоків). При цьому досліднику немає потреби вивчати певну мову програмування, а треба лише мати достатні знання у галузі своїх досліджень та володіти комп’ютером на базовому рівні.
Візуальне програмування дозволяє істотно спростити побудову моделей. Проте досліднику необхідно добре знати усі властивості бібліотечних блоків, що використовуються ним для складання моделей. Зокрема, при дослідженні нелінійних САК виникає потреба достовірного імітування типових нелінійних ланок [1, 2]. Аналіз таких бібліотек Simulink як Nonlinear та Discontinuities, які призначені для утворення моделей нелінійних САК [3], показав наступну картину. По-перше, деякі типові нелінійності, зокрема ідеальне трипозиційне реле та трипозиційне реле з гістерезисом не мають відповідних бібліотечних блоків. По-друге, значна частина типових нелінійностей, для яких існують відповідні бібліотечні блоки, в загальному випадку лише цими блоками повністю не імітуються. На загал тільки для двопозиційного реле з гістерезисом є відповідний бібліотечний блок із повністю ідентичною характеристикою.
За таких результатів аналізу проблеми стало актуальним проведення дослідження особливостей застосування бібліотечних блоків Simulink для моделювання типових нелінійностей. Результати такого дослідження представлені у цій праці.

ОСОБЛИВОСТІ МОДЕЛЮВАННЯ ТИПОВИХ НЕЛІНІЙНОСТЕЙ У ПРОГРАМІ SIMULINK Шаповал О.С., Ястреба О.С., студенти, Приймак Б.І., к.т.н., доц. (pdf)

Освітній процес в умовах карантину

З урахуванням епідеміологічної ситуації щодо розповсюдження коронавірусної хвороби COVID-19 в Україні та рівня епідемічної небезпеки на території м. Києва (Детальніше - за посиланням) видано наказ про режим роботи університету у весняному семестрі. Освітній процес здійснюватиметься в дистанційному режимі відповідно до прийнятого торік Регламенту.

Останні оголошення