TWO STAGE INDIRECT MATRIX CONVERTER TOPOLOGIES AND THEIR APLICATION IN THE DOUBLY-FED INDUCTION GENERATOR Korol S. V., Ph.D., associate professor, Diravka V. V.

During the last years, the most used configuration in wind power projects has been the doubly-fed induction generator (DFIG). The main advantage of this configuration is that it allows to produce constant-frequency electric power with a variable mechanical speed, reduce copper losses and wide operational range. Therefore, the power extraction from the wind can be optimized. The converter feed the low-frequency rotor circuits from the grid. The converters are partially scaled requiring a rated power of about 30% of the generator rating. Usually, the slip varies between 40% at sub-synchronous speed and 30% at super-synchronous speed.

TWO-STAGE INDIRECT MATRIX CONVERTER TOPOLOGIES AND THEIR APLICATION IN THE DOUBLY-FED INDUCTION GENERATOR Korol S. V., Ph.D., associate professor, Diravka V. V., master student(pdf)

Увага

Всі масові заходи на цей час на території університету заборонені.
Бережіть себе та не хворійте.

Очні консультації під час карантину.

Решетник Віктор Сергійович.