AUTOMOTIVE WIPER SYSTEM MODELLING AND CONTROL PROJECT OVERVIEW

AUTOMOTIVE WIPER SYSTEM MODELLING AND CONTROL PROJECT OVERVIEW, Mark Dooner, PhD Student, Jihong Wang, PhD, Professor

The majority of innovations in the automotive industry are based around electronics and software. Many functions traditionally carried out in a vehicle by mechanical or pneumatic systems are being replaced with electronic systems – such as steer by wire and brake by wire solutions. There is also an increasing amount of infotainment capability in modern cars, further increasing their reliance on electronics. Controlling the electronic systems are complex Electronic Control Units (ECUs) which can number up to one hundred in modern luxury vehicles [1]. Due to the complex nature of a system of ECUs such as that found in a vehicle and their inherent safety critical nature, the design and testing process of ECUs must be thorough and conform to industry safety standards, whilst remaining efficient to maintain competitiveness for the company.

AUTOMOTIVE WIPER SYSTEM MODELLING AND CONTROL PROJECT OVERVIEW Mark Dooner, PhD Student, Jihong Wang, PhD, Professor(pdf)

Увага

Всі масові заходи на цей час на території університету заборонені.
Бережіть себе та не хворійте.

Очні консультації під час карантину.

Решетник Віктор Сергійович.