Mathematical model of the semiconductor converter with twelve zone regulation of output voltage, 2017 IEEE First Ukraine Conference on Electrical and Computer Engineering (UKRCON), Kiev

The analysis of electromagnetic processes in an electric circuit with the semiconductor converter is presented in the paper. The mathematical model for the analysis of electromagnetic processes in the semiconductor converter with power width regulation of the output voltage has been created. The problem of using the method of multiple parameter modulating function has been solved in the research work.

V. V. Mykhailenko, S. O. Buryan, T. B. Maslova, L. M. Naumchuk, J. M. Chunyak and O. S. Charnjak, “Mathematical model of the semiconductor converter with twelve-zone regulation of output voltage,” 2017 IEEE First Ukraine Conference on Electrical and Computer Engineering (UKRCON), Kiev, 2017, pp. 365-368.

Освітній процес в умовах карантину

З урахуванням епідеміологічної ситуації щодо розповсюдження коронавірусної хвороби COVID-19 в Україні та рівня епідемічної небезпеки на території м. Києва (Детальніше - за посиланням) видано наказ про режим роботи університету у весняному семестрі. Освітній процес здійснюватиметься в дистанційному режимі відповідно до прийнятого торік Регламенту.

Останні оголошення