Investigation of energy losses in electromechanical systems multiengine belt conveyors (2016) Technical Electrodynamics, 2016 (3)
Pechenik, N.V., Burjan, S.A., Naumchuk, L.N.

Рresents mathematical model of 6-mass electromechanical system describing the motion of the conveyor belt with multimotor electric drive. The results of studies energy losses in the engines of main conveyor belt with the location of the two drive motors in the main and one in the tail section with the changing speed load torque. Is shown character of the change of energy efficiency depending on the load of the conveyor belt.

Pechenik, N.V., Burjan, S.A., Naumchuk, L.N. Investigation of energy loss in electromechanical systems multiengine belt conveyors (2016) Technical Electrodynamics, 2016 (3), pp. 82-84.

Освітній процес в умовах карантину

З урахуванням епідеміологічної ситуації щодо розповсюдження коронавірусної хвороби COVID-19 в Україні та рівня епідемічної небезпеки на території м. Києва (Детальніше - за посиланням) видано наказ про режим роботи університету у весняному семестрі. Освітній процес здійснюватиметься в дистанційному режимі відповідно до прийнятого торік Регламенту.

Останні оголошення