Comparative analysis of energy efficiency of induction motors direct field oriented torque controllers with torque per ampere maximization

Comparative analysis of energy efficiency of induction motors direct field-oriented torque controllers with torque per ampere maximization. Tekhnichna Elektrodynamika 4, 2015
PERESADA S.M., KOVBASA S.M., DYMKO S.S., BLAGODIR V.O.

comparative analysis of the energy efficiency of induction motor torque vector control algorithms with torque per Ampere ratio maximization is presented. The analysis is based on experimental comparison of three control systems: traditional vector control with constant flux; control with torque per ampere ratio maximization using classical criterion, when torque and flux components of stator current vector should be equal; developed by authors control with torque per ampere maximization taking into account the magnetization curve. Experimentally shown that proposed control algorithm provides better efficiencyin comparison with traditional vector control with constant flux, and algorithms, based on the classical criterion of torque per Ampere maximization.

Comparative analysis of energy efficiency of induction motors direct field-oriented torque controllers with torque per ampere maximization. PERESADA S.M., KOVBASA S.M., DYMKO S.S., BLAGODIR V.O. Tekhnichna Elektrodynamika 4, P. 36 – 40, 2015

Увага

Всі масові заходи на цей час на території університету заборонені.
Бережіть себе та не хворійте.

Очні консультації під час карантину.

Решетник Віктор Сергійович.