Павлюков М.С., магістр, Король С.В., к.т.н., доц.

До асоціації KNX, яка об’єднує виробників електротехнічного обладнання для систем автоматизації будівель, сьогодні входить понад 350 компаній у всьому світі. Число сертифікованих продуктів – більше 7000. Загальна кількість встановлених в світі пристроїв, що відповідають цьому стандарту, становить за деякими оцінками більше десяти мільйонів. Найбільш відомими виробниками обладнання KNX сьогодні є ABB, Gira і Schneider Electric. Основними ключовими особливостями KNX є гарантована сумісність продуктів різних виробників, єдиний програмний інструмент (Engineering Tool Software, скорочено ETS) для планування, розробки та реалізації проекту, а також офіційні курси підготовки і сертифікації фахівців. З технічної точки зору, рішення дозволяють реалізувати всі популярні сценарії автоматизації, включаючи освітлення, управління кліматом і безпеку.
Всі контролери, датчики і виконавчі пристрої підключаються до цифрової мережі [1]. На практиці це означає необхідність розробки проекту і прокладку необхідних комунікацій під час будівництва або ремонту. Формально в стандарті існують і інші середовища передачі (зокрема мережа електроживлення і радіозв’язок), проте вони відносно рідко зустрічаються в проектах. Як альтернативний варіант, що не вимагає прокладки додаткової контрольної шини, досить часто використовуються схеми підключення всіх індивідуальних споживачів на загальний щиток. Обидві версії мають свої плюси і мінуси. При цьому допускається і їх поєднання, якщо зберігається відповідність специфікаціям KNX. Топологія шини може бути обрана досить гнучко. Допускається використання лінійних шин, дерева і зірок [2].
Різноманітність пристроїв даного стандарту можна оцінити за представленими на сайтах найбільших виробників каталогами. Навіть одне перерахування можливих груп товарів займе не один рядок: реле (включаючи управління шторами, жалюзі, воротами), димери, кнопки і вимикачі, бінарні і аналогові входи/виходи, датчики (руху, освітленості, температури, енергоспоживання, погоди, протікання води, диму, витоку газу), управління кліматом (нагрів, вентиляція, кондиціонування), сенсорні панелі, мости в інші системи (IP, DALI, SMS, телефон, електронна пошта, домофон, охоронні системи), системні компоненти (блоки живлення, мости, інтерфейси програмування, контролери) [3]. Не заважаючи на таке широке розповсюдження технології KNX, її вивченню не приділяється достатньо уваги, тому впровадження даної тематики в навчальний процес є актуальним.

КОМП’ЮТЕРНИЙ ПРАКТИКУМ ПО КОНФІГУРУВАННЮ СИСТЕМ АВТОМАТИЗАЦІЇ БУДІВЕЛЬ НА ОСНОВІ СТАНДАРТУ KNX Павлюков М.С., магістр, Король С.В., к.т.н., доц. (pdf)