Ковбаса С.М., к.т.н., доцент, Кузнецов Г.А., магістрант

Однією із основних складових частин сучасних регульованих електроприводів змінного струму є автономні інвертори напруги (АІН), які здійснюють перетворення напруги ланки постійного струму перетворювача частоти у вихідну напругу з регульованою частотою та амплітудою. Керування ключами АІН здійснюється з використанням векторної широтно-імпульсної модуляції (ВШІМ) так, щоб вектор першої гармоніки вихідної напруги інвертора з максимальною точністю відтворював заданий вектор напруги, що формується алгоритмом керування двигуном [1]. На практиці досягти ідентичності заданої і вихідної напруг інвертора неможливо через введення «мертвого» часу (МЧ) при комутації ключів в стійці інвертора для виключення інтервалу часу, протягом якого два ключа знаходяться в стані провідності (коротке замикання в стійці); кінцевого часу включення-виключення ключів; падіння напруги на ключах в режимі провідності; наявності перехідних процесів в імпульсах вихідної напруги в моменти комутації.
В результаті ряду досліджень, наприклад [2], встановлено, що неідеальності інвертора призводять до таких негативних наслідків як: зменшення амплітуди першої гармоніки по відношенню до її заданого значення (через це в частотно-регульованому електроприводі знижується електромагнітний момент, особливо при низьких швидкостях обертання); вихідна напруга і струм статора двигуна містять низькочастотні гармоніки, які призводять до пульсацій моменту, додаткових втрат в електричній машині (ЕМ) і небажаного акустичному шуму; при регулюванні частоти ВШІМ в функції навантаження можливі сплески електромагнітного моменту ЕМ.
Проблемі компенсації мертвого часу в АІН присвячено значну кількість досліджень, однак певного її загальновизнаного рішення не знайдено.

ДОСЛІДЖЕННЯ ВПЛИВУ МЕРТВОГО ЧАСУ НА ПОКАЗНИКИ ЯКОСТІ АСИНХРОННОГО ЕЛЕКТРОПРИВОДУ Ковбаса С.М., к.т.н., доцент, Кузнецов Г.А., магістрант (pdf)