Автоматизація технологічних процесів, установок і комплексів-1. Лабораторні роботи

Лабораторні роботи першого циклу

Лабораторна робота № 1. Логічний синтез та дослідження схем автоматики на дискретних логічних елементах.

_MG_7990Метою даної лабораторної роботи є закріплення теоретичних навичок синтезу однотактних та багатотактних схем автоматики із практичною реалізацією на основі дискретних логічних елементів (мікросхем серії 7400). Кожному студенту бригади необхідно виконати синтез 4-х задач автоматизації, спроектувати схеми електричні принципові на базі запропонованих дискретних мікросхем, зібрати їх на стенді та перевірити працездатність. Кожна задача попередньо має бути виконана вдома. Стенд складається із монтажної плати WB-101, на яку подається живлення +5 В, а також, набору логічних мікросхем (виробники Philips, Hitachi, Texas Instruments, NXP Semiconductors та ін.), кнопок, світлодіодів, провідників та резисторів. Кожний член бригади отримує персональне робоче місце із набором мікросхем та монтажною платою. Кінцевим результатом виконання даної лабораторної роботи є представлення викладачу працездатних схем, які відповідають умовам завдання. Тривалість лабораторної роботи – 4 академічні години. Робота індивідуальна.

Відео-гайд до виконання лабораторної роботи №1.

Лабораторна робота № 2. Логічний синтез та дослідження схем автоматики на тригерах та мультиплексорах.

_MG_7988Ця робота технічно не відрізняється від попередньої, окрім того, що студенти практично вивчають методи синтезу схем автоматики на основі тригерів та мультиплексорів, які надаються студентам у вигляді цифрових мікросхем серії 7400, К555 та К561. Збираються схеми на монтажній платі WB-101, і як у попередній роботі, кожному студенту виділяється окреме робочі місце із набором провідників, мікросхем (виробники Philips, Hitachi, Texas Instruments, NXP Semiconductors та ін.) кнопок, світлодіодів, провідників та резисторів. Всього студенти повинні виконати 4 задачі – дві на основі RS-тригерів, а дві – на мультиплексорах-селекторах із двома або трьома селекторними лініями. Кожна задача повинна бути попередньо синтезована вдома. Кінцевим результатом виконання даної лабораторної роботи є представлення викладачу працездатних схем, які відповідають умовам завдання. Тривалість лабораторної роботи – 4 академічні години. Робота індивідуальна.

Лабораторна робота № 3. Логічний синтез та дослідження релейно-контактних схем автоматики.

_MG_7993Метою даної лабораторної роботи є практичне вивчення методів проектування однотактних та багатотактних релейно-контактних схем автоматики. Стенд, на якому працює бригада, складається із клемного поля для набору контактів, 5-ти реле (виробник – італійська фірма Lovato), що мають 4 групи замикаючих/розмикаючих контактів, та 2-х реле часу. Вхідні сигнали подаються кнопками, вихідні емулюються світлодіодними лампами. На цій лабораторній роботі студенти вперше будуть виконувати задачі автоматизації, що містять технологічні затримки часу. Студенти вдома виконують синтез 4-х завдань, проектують релейно-контактні схемі у відповідності до можливостей стенда, збирають схеми на лабораторному стенді та перевіряють їх працездатність відповідно до заданих умов роботи. Всі задачі мають бути попередньо вирішені вдома. Кінцевим результатом виконання даної лабораторної роботи є представлення викладачу працездатних схем, які відповідають умовам завдання. Тривалість лабораторної роботи – 4 академічні години. Робота бригадна.

Лабораторна робота № 4. Логічний синтез та дослідження схем автоматизації типових промислових механізмів на основі програмованих логічних інтегральних схем.

_MG_7983Метою даної роботи є практичне вивчення основ проектування схем автоматизації із застосуванням сучасної потужної технічної бази – програмованих логічних інтегральних мікросхем (ПЛІС) фірми ALTERA. Стенд складається із персонального комп’ютера із встановленим спеціалізованим програмним пакетом Quartus 2 для програмування ПЛІС, монтажної плати для підключення вхідних/вихідних сигналів, двох мікродвигунів постійного струму, підвищувального каскаду ULN2003, програматора USB Blaster та міні-плати розробника, на якій розташована ПЛІС типу FPGA (вентильна програмована логічна матриця) сімейства Cyclone II серії EP2C5T144 із виведеними пінами (ніжками). Кожному студенту бригади пропонуються 4 окремі задачі на однотактні та багатотактні схеми. 20160122_094716За умовами роботи схеми необхідно виконати логічний синтез, спроектувати логічну схему у середовищі Quartus 2, вибрати необхідні ніжки мікросхеми, виконати симуляцію роботи та побудувати часову діаграму входів/виходів, підключити вхідні/вихідні сигнали, записати програму до мікросхеми та перевірити її працездатність виходячи із заданих умов роботи. До того ж задачі, що пов’язані із роботою двигунів, необхідно перевіряти із застосуванням мікродвигунів, що розміщені на стенді. Всі задачі мають бути попередньо вирішені вдома. Кінцевим результатом виконання даної лабораторної роботи є представлення викладачу працездатних схем, які відповідають умовам завдання. Тривалість лабораторної роботи – 4 академічні години. Робота індивідуальна.

Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт 1-2.

Методичні вказівки до виконання лабораторної роботи 3.

Методичні вказівки до виконання лабораторної роботи 4.

Приклад оформлення титульного аркушу.

Графік проведення лабораторних робіт.